Jak jistě víte, švarcsystém je populární způsob výkonu závislé práce fyzickou osobou mimo pracovněprávní vztah a je považován za nelegální (§ 5 písm. e zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti). V minulosti se tento způsob práce dal jen špatně dokázat, protože muselo být dokázáno, že fyzická osoba pracuje ve společnosti dlouhodobě a pravidelně. S touto podmínkou konečně zatočila nová novela zákona o zaměstnanosti.
Co se změnilo?
Od 1. 1. 2024 vyšla novela zákona o zaměstnanosti (č. 408/2023 Sb.), která přinesla rozšíření podmínek pro posouzení nelegální práce, konkrétně už není podstatná délka výkonu práce jako znak soustavnosti (§ 5 písm. e). Od této změny inspektoráty práce očekávají zjednodušení prokazování nelegální práce a vytyčily si cíle k většímu počtu kontrol v posuzování znaků závislé činnosti z pohledu daně z příjmů.
Závislou práci definuje zákoník práce (§ 2 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce) jako práci, která splňuje tyto znaky:
- je vykonávaná ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance,
- jménem zaměstnavatele,
- podle pokynů zaměstnavatele,
- zaměstnanec vykonává práci osobně,
- odpovědnost za práci nese zaměstnavatel,
- v pracovní době na pracovišti zaměstnavatele, popřípadě na jiném dohodnutém místě (vč. práce z domova).
Závislá práce může být vykonávaná výlučně v základním pracovněprávním vztahu (§ 3 ZP).
Znaky švarcsystému – nelegální práce
Vše, co by mohlo naznačit závislost zaměstnance (OSVČ) na zaměstnavateli (klient).
- OSVČ pracuje za stejných nebo podobných podmínek jako zaměstnanci v pracovněprávním vztahu u klienta.
- Za svou práci pobírá fixní měsíční částku, která se nemění v případě dovolené nebo nemocenské.
- OSVČ si fakturuje zaměstnanecký benefit na který mají nárok ostatní zaměstnanci.
- OSVČ využívá majetku klienta (např. kanceláře, počítač, mobil, auto).
- OSVČ jedná jménem svého klienta bez plné moci.
- OSVČ pracuje jen pro jednoho klienta.
- OSVČ nenese zodpovědnost za rizika související se svojí prací.
Co hrozí při případné kontrole?
V případě, že inspektor provádějící kontrolu identifikuje na pracovišti osobu, která v danou chvíli nemá uzavřenou řádnou pracovní smlouvu nebo dohodu, hrozí zaměstnavateli pokuta ve výši až 1 000 000 Kč. Za zaměstnávání cizince bez řádného povolení k práci nebo pobytu hrozí pokuta ve výši až 10 000 000 Kč. Zaměstnancům vykonávajícím závislou práci na IČO hrozí pokuta ve výši až 100 000 Kč. Dále hrozí doměření sociálního a zdravotní pojištění pro zaměstnance a zaměstnavatele za poslední tři roky. Aby toho nebylo málo, tak tato formá záněstnávání může být vyhodnocena také jako trestný čin (dle § 241 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník), za který hrozí trest odnětí svobody až na tři roky a zákaz činnosti a to nejdéle na 2 roky (§ 139 odst. 1 písm. d), f) nebo h) a § 140 odst. 1 písm. c), e) nebo f) zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti).
Tento i všechny ostatní články zveřejněné na těchto stránkách vyjadřují názor jejich autorů, nejde o právně závazné dokumenty. V případě dotazů k tomuto článku prosím kontaktujte autorku. |